Śruby

OFERUJEMY SZEROKĄ GAMĘ MATERIAŁÓW ZŁĄCZNYCH, STANDARDOWYCH JAK I SPECJALISTYCZNYCH -MATERIAŁ W KLASACH TWARDOŚCI: 5.8, 8.8, 10.9, 12.9 STAL NIERDZEWNA A2, STAL KWASOODPORNA A4

ŚRUBY

Śruby są uniwersalnymi, powszechnie wykorzystywanymi złączami. Istnieje wiele ich odmian, różniących się od siebie wielkością, kształtem i innymi parametrami. Każdy typ ma swoje przeznaczenie, dlatego bardzo ważne jest, by odpowiednio je dobrać do zastosowania. Przede wszystkim warto orientować się w rozmiarach i rodzajach śrub oraz zabezpieczających je nakrętkach.

Standardowa śruba składa się z dwóch części: łba oraz trzpienia. Podstawowym czynnikiem różnicowania śrub jest kształt łba. Pod tym względem wyróżnia się:

śruby z łbem sześciokątnym, śruby z łbem walcowym, śruby z łbem stożkowym, śruby z łbem grzybkowym, śruby bez łba, śruby bez łba, korki gwintowane,

pozostałe śruby z gwintem metrycznym (np. hakowe, skrzydełkowe, z łbem stożkowym soczewkowym, z łbem radełkowanym, z uchem, z łbem zaokrąglonym itp.).

NAKRĘTKI

Podstawowa klasyfikacja nakrętek

Podstawowym kryterium klasyfikacyjnym jest kształt nakrętek. Najpopularniejsze są nakrętki sześciokątne, wśród których wyróżniamy zwykłe, niskie, długie, wysokie, z kołnierzem stożkowym czy samozabezpieczające. Wyróżniamy również nakrętki czworokątne, okrągłe, skrzydełkowe, radełkowe, ślepe, wieńcowe, złączne, kwadratowe, z uchem czy z wkrętem zabezpieczającym. Obok podstawowych typów nakrętek, istnieją również nakrętki specjalne, np. kołpakowe.

PODKŁADKI

Trwałe mocowanie różnych elementów wymaga użycia solidnych i przeznaczonych specjalnie do tego celu narzędzi. Jednym z rodzajów połączeń są połączenia śrubowe. Wymagają one oczywiście, jak sama nazwa wskazuje, użycia śruby, ale potrzebne jest także dobranie odpowiedniej nakrętki. Dobry wybór to gwarancja solidnego połączenia. Jednak samych nakrętki są różne, dlatego dobrze jest wiedzieć, kiedy sprawdzi się jaka nakrętka.

Rodzaje podkładek – jak wybrać?

W użyciu istnieje bardzo wiele różnych podkładek. Skonstruowane są z innego materiału, mają różne rozmiary, kształt, te najpopularniejsze to podkładki:

ochronne, zabezpieczające, uszczelniające, wyrównujące.

PRĘTY GWINTOWANE

Pręty gwintowane stanowią silne łącze – mocno i trwale zespalają, dlatego stosowane są w licznych elementach konstrukcyjnych. Między innymi wykorzystujemy je w łączeniu konstrukcji opartych o szalunek, a także przy montażu więźby dachowej. Służą również do stabilizacji zbrojeń w konstrukcjach żelbetowych.

Oznaczenia kolorem:

Czerwony (RAL 3000) – stal nierdzewna A4. Zielony (RAL 6024) – stal nierdzewna A2. Czarny (RAL 9017) – stopień 12,9.

NITY

Nitowanie jest to metoda trwałego wiązania ze sobą elementów konstrukcyjnych. By połączenie to było odpowiednie, bardzo ważne jest użycie poprawnego rodzaju nitu.

W taki sposób możemy wyodrębnić poniższe rodzaje nitów:

Nity z łbem stożkowym – stosowane są wtedy, gdy konieczna do uzyskania jest powierzchnia płaska.

Nity z łbem kulistym – posiadają niski profil, co sprawia, że są bardzo uniwersalne, jeśli chodzi o zastosowanie.

Nity z dużym kołnierzem – wykorzystywane są do przytwierdzania delikatnych elementów do twardego podłoża. Dzięki dużemu kołnierzowi bardzo łatwo jest zatuszować za duże otwory, co sprawia, że konstrukcja jest wyjątkowo szczelna.